Przebieg badania

Jak wygląda badanie:

Na głowę pacjenta zostaje założony specjalny czepek z elektrodami na powierzchniach których nakładany jest specjalny żel przewodzący. Jego zadaniem jest rejestracja prądów czynnościowych wytwarzanych przez komórki nerwowe i przekazanie tych sygnałów do głowicy eeg, która przetwarza je na czytelny zapis w postaci linii falistych na ekranie komutera. Również do każdego ucha zostaje doczepiona elektroda.

Badania w czuwaniu:

Pacjent leży spokojnie, bez napinania mięśni, bez ruszania się, bez mówienia podczas badania ponieważ takie zachowania mogłyby zakłócić zapis EEG. W trakcie badania pacjent jest proszony o wykonanie prostych poleceń, jak na przykład: „proszę otworzyć lub zamknąć oczy, oddychać głęboko lub oddychać normalnie”. Pod koniec badania dla oceny wrażliwości na światło podawane są przez kilka minut błyski świetlne.

Pacjenci, którzy nie są w stanie „wyleżeć” odpowiedni czas, muszą mieć zrobione badanie EEG we śnie bez względu na wiek.

Badania we śnie:

U małych dzieci, niespokojnych pacjentów lub u dorosłych, jeśli wymaga tego sytuacja (np. objawy występują we śnie lub lekarz tak zadecyduje), badanie przeprowadzane jest we śnie spontanicznym bez stosowania leków w celu jego wywołania.
Aby pacjent zasnął podczas badania należy umówić się na badanie o takiej porze, kiedy dziecko bywa zmęczone lub kiedy dziecko zwykle zasypia w domu. Powinno się obudzić dziecko wcześniej niż zwykle i nie pozwolić zasnąć ani się zdrzemnąć.

W razie jakichkolwiek pytań oraz w celu prawidłowego przygotowania do badania prosimy o kontakt.

Kontakt

THYMOS – badania EEG

ul. Kamienna 17
26-600 Radom

tel. kom. 793-765-042